Учебният процес за учениците от ОУ “Христо Ботев“ Долно Езерово не спира

В тези особени времена, освен справянето с множество проблеми и ограничения, се налага да се справяме и с набързо въведенето виртуално образование. Работата с него предизвика много полемики в обществото и нерви в домовете на учениците. Ако по-големите се справяха що годе добре, проявявайки своите технически умения, то при по-малките забелязваме проблем - освен учениците, на боравене с виртуалното, се налага да бъдат обучавани майки, баби и дядовци.
Все пак трябва да отбележим, че добри примери има. Такъв е ОУ "Христо Ботев", в бургаския квартал Долно Езерово. Споделяме ви, без редакторска намеса, писмото на директорката на училището, г-жа Женя Железова:
"Невидимото предизвикателство КОВИД-19, промени начина ни на живот изцяло. За съжаление ще продължи да оказва влияние върху нас и да ни променя. Ще се промени начина ни на мислене, ще се промени начина ни на живот, ще остави исторически последици. Естествено, то не подмина и една от най-важните обществени сфери – образованието, училището, учениците, родителите и нас самите.
Още на 13.03.2020 г. ни се наложи много бързо да създадем организация и да преорганизираме обучението и работата с електронна среда. Пред нас стояха въпросите, как да достигнем и обхванем всички ученици и какви канали за комуникация да използваме. Благодарение на екипността и опита направихме обучение на педагогическите специалисти за работа в облачна среда DOX, Google disk, Школо; организиране на виртуална класна стая чрез ZOOM и Google Classroom. Бяха поставени моделите на работа – синхронен и асинхронен вид, както и възможните канали за общуване с ученици и родители. Нито един от учителите в ОУ „Христо Ботев“ не изпитва затруднение при работата в е-среда, защото имаме традиции в тази област.
На 16.03.2020 г. при получаването на писмо от МОН за платформата на Майкрософт, всички учители се регистрираха. През почивните дни учителите имаха задачата да се самообучат и да регистрират учениците. Те бяха подпомагани чрез създаване на собствени видеа и инструкции от страна на главния ни учител. На по-късен етап от МОН изпратиха допълнителна информация - видеата и уебинарите в протала на МОН – „В помощ на дистанционното обучение в българските училища.“
На 21.03.2020 г. в 14 ч. организирахме първата е-среща с педагогическите специалисти в Майкрософт Тиймс. На 23.03.2020 г. вече проведохме и първата виртуална родителска среща. Основното, на което заложихме, е конструктивната комуникация с родителите. Осъзнахме нашата двойна задача. Освен учениците, ние трябваше да обучаваме родителите, бабите и дядовците, които се грижат за децата в тази сложна обстановка. Отговорно заявявам, че заедно успяхме. Доказателство за този успех са множестото обаждания, непрекъснатия контакт и подкрепа, която оказваме. Нещо повече, беше изготвена анонимна анкета, за да проучим нагласите и за да си видим грешките. Резултатите бяха категорични – ние се справяме, имахме подкрепата на всички родители.
Към днешна дата мога да кажа отговорно, че всички учители използват пълноценно Офис 365 – Teams, OneDrive, Forms, Sway и другите приложения в работата си. Домовете на всеки един от нас се превърна в кабинет по история и география, класна стая или физкултурен салон. Колегите успешно интегрират и ел.учебници в платформата, бялата дъска и други външни ресурси. Резултатите са еднозначни.
Осъзнахме и активната роля на ученическото самоуправление. Те също бяха активни. Изготвиха онлайн формуляр-тип лексикон, нещо което се оказа доста интересно. Целта е да се съберат интересни и полезни идеи за това, как да прекарат пълноценно времето у дома. Идеите не бяха откритие на топлата вода, но затвърдиха познатите – ползата от четенето, спорта у дома, помощ в домакинската работа, разучаване на нови рецепти и начини за здравословно хранене, градинска работа и др. Поставиха си предизвикателства. Дори учениците споделиха и снимки от тези дейности.
Тук те разгърнаха възможностите на проекто-базираното обучение. Учителят им по история им възложи и още една задача на този принцип – да разучат произхода на думата „Абракадабра“ – нещо тривиално на пръв поглед, което се оказа изключително интересно и полезно. Най-важното обаче се оказа друго – те трябваше да напомнят времето за молитва всяка вечер в 21:00 ч. „Отче наш“.
В заключение на казаното мога да обобщя, че в ОУ „Христо Ботев“, кв. Долно Езерово, гр.Бургас процеса по обучение в е-среда върви пълноценно, в лицето на родителите имаме отлично партньорсто, а учениците се забавляват чрез обучението си по този начин. Всички педагогически специалисти приемат напълно сериозно поставените предизивкателства.
Женя Железова –
Директор на ОУ „Христо Ботев“, кв.Долно Езерово, гр.Бургас"
Надяваме се, че и в другите училища в областта "борбата" с виртуалното преминава успешно! А ние ще сме винаги насреща да споделяме добрите примери.