Регионален фармацевтичен съюз - Бургас: Най-честата причина за изчезването на лекарства от аптеките, е ако е икономически неизгоден за продажба

Има ли опасност от изтегляне на животоспасяващи и животоподдържащи лекарства от българския пазар и какви са причините за тези тенденции? Тези въпроси задаваме на Любима Бургазлиева, председател на Регионалната фармацевтична колегия - Бургас. „Една от причините, фирмите да не желаят техният лекарствен продукт да се продава в България, е, че това може да се случи по икономически причини. Държавните такси за регистрация на лекарствен продукт са 15-20 хиляди лева. Очевидно, за да има икономически ефект, необходимо е цената, регистрацията и възможностите за продаване на пазара да дадат необходимата възвръщаемост”, обяснява Бургазлиева. Според нея, на даден пазар един лекарствен продукт може да не е икономически изгоден за продажба и затова да бъде изтеглен от пазара.
Председателят на регионалния фармацентичен съюз коментира и другите причини за това лекарствени продукти да изчезнат от аптеките. Според фармацевтичния съюз, причината е стремежът на няколко правителства по ред, административно да намаляват цените на лекарствените продукти. „Нашите цени в някои случаи са по-ниски от тези в Латвия. Така в една държава от ЕС даден продукт е с по-ниска цена. А в рамките на европейското законодателство, те могат да бъдат купувани от едното място и продавани на другото място”, информира Бургазлиева. Тя допълва, че в България се случва нелегален реекспорт - изкупуване на лекарствени продукти от аптеките. За целта се пишат фалшиви рецепти или прикопвачи ги изкупуват, препакетират и се продават в други европейски държави.
На въпрос дали има вероятност да изчезнат животоспасяващи или животоподдържащи лекарства от българския пазар, Бургазлиева обясни, че в Изпълнителна агенция по лекарствата има регистрирани аналози. Това са продукти, които съдържат същото активно вещество, производено от друга фирма. Тя потвърди, че въпреки, че е различно, щом лекарството е регистрирано за продажба, тогава то е качествено, ефективно и безопасно. „Когато обаче няма регистриран аналог, тогава пациентите се опитват да ги намерят в други страни от и извън Европейския съюз”, допълва председателят на регионалния фармацевтичен съюз.