Община Бургас се включва във първия световен ден за чистия въздух за синьо небе

Община Бургас се включва в отбелязването на първия Световен ден на чистия въздух за синьо небе. Той ще се проведе на 7 септември, понеделник.
Инициативата се провежда след решение на Генералната асамблея на ООН на 19 декември 2019 година. Тогава е приета резолюция, която подчертава значението и спешната нужда от повишаване на обществената осведоменост на всички нива за насърчаване и улесняване на действията за подобряване качеството на въздуха.
През последните години Община Бургас последователно прилага различни екологични политики, насочени към намаляване на замърсяването на въздуха в Бургас от различните източници - автомобилен транспорт, промишленост и битово отопление с твърди горива.
Община Бургас стана пионер в контрола на замърсителите, след като закупи все още единствена в страната мобилна станция за контрол качеството на въздуха. Изградената през 2011 г. информационна система предоставя на гражданите актуална информация в реално време за качеството на въздуха. Предстои ново разширение на мониторинговата система за чистотата на въздуха в Бургас.
Отбелязването на Международния ден на чистия въздух за синьо небе е важно, защото замърсяването с фини прахови частици продължава да бъде основен проблем за качеството на атмосферния въздух не само за Бургас, но и за страната.
По тази причина Бургас насочи усилията си първо за преодоляване на проблемите за чистотата на въздуха от автомобилния транспорт - проектът за интегриран градски транспорт; пълната подмяна на автобусите за обществен транспорт, включително и с използване на гориво природен газ; закупуването на нови енергоефективни тролейбуси; изграждането на над 60 км. велоалеи и мрежата за обществен велотранспорт; основната реконструкция, рехабилитация и поддържането на улиците; изграждането на Пътен възел "Юг" и извеждането на транзитния трафик през Пътен възел "Запад" и разширената ул. "Крайезерна"; изграждането на паркинги, както и благоустрояването и поддържането на зелените площи, безспорно доказаха правилността на решенията. Следващите стъпки са в посока използването и на електрически превозни средства - закупуването и доставка на автобуси за обществен превоз.
Само с реализацията на тези проекти ефектът е над 1 990 т/год. екологичен еквивалент на спестени емисии въглероден диоксид.
Приносът на Бургас при изпълнението на Националната програма за прилагане на мерки за енергийна ефективност за многофамилни жилищни сгради са изцяло санираните и обновени 187 броя жилищни сгради на 205 регистрирани Сдружения на собствениците във всички жилищни комплекси на града. Санирането на блоковете е от полза за близо 18 000 домакинства, като спестената енергия възлиза на над 88 млн. kWh за година.
Прилагането на мерките за енергийна ефективност в обществени сгради, училища и детски градини се изразява в близо 1 230 т/год. по-малко емисии на парникови газове.
Днес усилията и действията на Община Бургас са насочени към преодоляване и намаляване замърсяването на въздуха с фини прахови частици от битовото отопление с твърди горива.
С изцяло безвъзмездна помощ за гражданите Общината подменя по проект "Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух", финансиран чрез Програма LIFE, старите печки на дърва, въглища и брикети на 2000 домакинства в центъра, комплексите "Бр. Миладинови" и "Лазур", както и Зона Г на к-с "Меден рудник". Това ще намали замърсяването на въздуха с близо 30 тона фини прахови частици на година.
Вече стартираха и дейностите по проекта, финансиран по ОП "Околна среда", чрез който отново безвъзмездно ще бъдат подменени старите горивни устройства на 2 280 домакинства от кв. "Долно Езерово" и к-с "М. рудник" с нови екологосъобразни.
През последните години данните от Националната система за мониторинг за пунктовете в Бургас показват ясно очертана тенденция за намаляване замърсяването на въздуха - спрямо 2009 г. замърсяването с фини прахови частици в Бургас е намаляло с 35 %.
Изключително важно за постигането на трайни резултати обаче е участието и на гражданите, с личния избор на всеки - чрез разумната употреба на личните автомобили, чрез поддържането им в добро техническо състояние, чрез по-масово използване на велосипеди и обществен транспорт, чрез използване на начини за отопление, които водят до емитиране на по-малко замърсители на въздуха.